terapi intensive

shk42019

Pacientët me ventilim në ICU. Ndërhyrjet lokale nuk reduktojnë infeksionet e gjakut

Te pacientët që i nënshtrohen ventilimit në terapinë intensive, as kolutori me klorheksidinë, as dekontaminimi orofaringeal selektiv (SOD) dhe as dekontaminimi selektiv i sistemit tretës (SDD) nuk reduktojnë në mënyrë të...
transparent

mar222019

Sepsisi. Diagnostikim në tre minuta, falë një testi të ri

Një test i ri për diagnostikim të shpejtë dhe të parakohshëm të sepsisit, i krijuar nga kërkuesit e Universitetit Strathclyde, në Mbretërinë e Bashkuar, mund të përdoret në poliklinikat mjekësore dhe në repartet e ndihmës së shpejtë, për të...
transparent

jan302020

Ulcera nga stresi. Studimi kërkon profilaksinë më të sigurt në terapinë intensive

Studimi shumëqendror ndërkombëtar PEPTIC, i prezantuar së fundmi në “Critical Care Reviews Meeting 2020” të mbajtur më 16 dhe 17 Janar në Belfast dhe botuar njëkohësisht në “JAMA”, nuk ka qenë në gjendje të...
transparent

pri102020

Covid-19. Shoqatat shkencore kërkojnë kujdes në trajtimin ushqimor të pacientëve

“Karakteristikat klinike të pacientëve me sëmundje kritike Covid-19 theksojnë kequshqyerjen e përhapur”, thuhet në njoftimin e përbashkët për shtyp të dy shoqatave shkencore. “Kujdesi për ushqimin është jetik, veçanërisht...
transparent

maj132020

Obeziteti është një faktor serioz rreziku për Covid-19. Ja, se pse

Një studim francez tregon se ka frekuencë të lartë të mbipeshës midis pacientëve të infektuar me SARS-CoV-2 dhe të shtruar në kujdesin intensiv. “Obeziteti është një faktor rreziku për ashpërsinë e SARS-CoV-2 që kërkon...
transparent

qer92020

Covid-19. Raste të rënda edhe mes fëmijëve të shtruar në spital

Disa studime kanë sugjeruar se, në krahasim me atë që shihet te të rriturit, rreziku për Covid-19 të rëndë, është më i ulët te fëmijët, të cilët ndonjëherë nuk kanë simptoma. Tani, një studim i ri amerikan, i botuar në “Journal of Pediatrics”...
transparent

kor62020

Covid-19. Kurohet në Itali 16-vjeçari me miokardit për shkak të coronavirusit. Rasti botohet në “Lancet”

Është prekur nga miokarditi në moshën 16-vjeçare për shkak të coronavirusit; sot, historia e të riut të shtruar dhe trajtuar në Pavia, është shndërruar në një rast klinik, objekt i...
transparent

sht112020

Te fëmijët dhe të rinjtë, Covid-19 është më pak i rëndë dhe vdekja, më e rrallë

Krahasuar me atë që vërehet te të rriturit, Covid-19 nuk i prek shumë rëndë fëmijët e të rinjtë dhe vdekja ndodh vetëm në rastet kur ekzistojnë sëmundje të rënda bashkëshoqëruese. Sidoqoftë, rezultatet tregojnë se fëmijët me...
transparent

tet82020

Covid-19. Studimi italian: Si të përgjysmohen viktimat e terapisë intensive

Nëse Covid-19 i dëmton dyfish mushkëritë, duke prekur alveolat dhe kapilarët, rreziku i vdekshmërisë në kujdesin intensiv është më i lartë. Por, dy teste të thjeshta, së bashku me mbështetjen e kujdesit intensiv maksimal...
transparent

tet282020

Distancimi dhe maskat mund të ulin ngarkesën e virusit në qarkullim. Ja, se si...

Sipas një studimi të botuar në “Clinical Microbiology and Infection”, përdorimi i maskave dhe respektimi i distancës fizike mund të bëjë që vala e dytë e Covid-19 të ketë një ndikim më të ulët në spitalet dhe njësitë e kujdesit intensiv...
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Projektligje dhe Ligje
shkoni në download >>