coronavirus

jan212020

Coronavirusi. Prof. dr. Arjan Harxhi: OBSH-ja nuk ka rekomanduar ndalim të udhëtimeve, por shtim të masave mbrojtëse

Virusi i ri që është shfaqur në Kinë dhe që ka prekur 1700 persona nuk rrezikon Shqipërinë, por nga ana tjetër, mjekët...
transparent

jan242020

Coronavirusi. MSH-ja urdhëron mjekët të bëjnë përkufizimin e qartë të tipit të ri

Pas shpalljes së emergjencës shëndetësore në Kinë një ditë më parë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, Ministria e Shëndetësisë ka lëshuar një urdhër për Institutin e Shëndetit Publik, ku i kërkon këtij të fundit, të merren masa...
transparent

jan282020

Virusi në Kinë. OBSH: Rreziku global është i lartë. Nis puna për vaksinën. Në studim, edhe disa antiviralë

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se rreziku global që vjen nga coronavirusi kinez është "i lartë", duke pranuar një gabim në raportet e saj të mëparshme...
transparent

jan282020

Coronavirusi. Në Shqipëri ngrihet taskforca për masat parandaluese të depërtimit

Ndonëse rreziku që Shqipëria të preket nga coronavirusi është i ulët, Ministria e Shëndetësisë ka mbledhur taskforcën për të marrë masat dhe për të rritur gatishmërinë në të gjitha strukturat e saj. Tashmë ka një menaxhim ndërkombëtar...
transparent

jan302020

Coronavirusi kinez është i shpejtë po aq sa SARS-i dhe gripi H1N1. Studimi në “Nature”

Sipas një artikulli të publikuar në “Nature”, shpejtësia e transmetimit të coronavirusit të ri kinez, është e njëjtë me atë të SARS-it, gjatë fazave të para të epidemisë, në vitet 2002...
transparent

jan312020

Coronavirusi ende larg Shqipërisë. Ritet numri i të prekurve nga gripi. Humb jetën një grua

Shënohet rasti i parë i humbjes së jetës nga gripi në vendin tonë për këtë sezon. Para disa ditësh, një grua 61 vjeçe e cila vuante nga sëmundje kronike të zemrës, por që ishte...
transparent

shk72020

Coronavirusi në Shqipëri. Ndryshojnë masat në aeroport, shfaqen rastet e para të dyshuara

Jo vetëm ata që vijnë nga Kina, por të gjithë shtetasit që hyjnë në territorin shqiptar, si nga aeroporti, ashtu edhe nga pikat e tjera kufitare, i nënshtrohen pyetësorit dhe regjistrojnë të dhënat e tyre. Kjo është një masë e...
transparent

shk122020

Coronavirusi. “Lancet” bën bilancin e gjendjes. Më të goditur janë pacientët e moshuar

Sipas një studimi të botuar në “Lancet”, rreth gjysma e të shtruarve në spital me infeksionin coronavirus 2019-nCov ishin në kushte komorbiditeti dhe vdekjet ndodhën kryesisht në subjekte të moshuara, nga 60 vjeç e lart. Sidoqoftë...
transparent

shk182020

Coronavirusi. Shqipëria ende me risk të ulët. Diskutohen dy vende për karantinë

Ndërsa coronavirusi ka shkaktuar mbi 1868 viktima, ka infektuar deri këtë të martë 72 436 vetë dhe është regjistruar edhe viktima e parë në Europë, autoritetet shëndetësore në Tiranë thonë se janë duke diskutuar për dy vende të...
transparent

shk242020

Covid-19. Virusi ngadalësohet. Numri i shërimeve kapërcen atë të infektimeve

Personat e shëruar nga coronavirusi në Kinë kanë tejkaluar për herë të parë numrin e infeksioneve të reja që nga shpërthimi i krizës, të cilat kanë rënë në minimum që nga 29 janari: nga spitali kanë dalë 1.824 vetë, ndërsa janë...
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>