Mjekësi Interne

Dhimbje ose gjendje dobësie pas Covid-19. Këshillohet rezonancë magnetike apo ekografi

mar32021

Dhimbje ose gjendje dobësie pas Covid-19. Këshillohet rezonancë magnetike apo ekografi

Pas infeksionit Covid-19, disa pacientë raportojnë dhimbje, parestezi ose asteni në duar e këmbë. Sipas një studimi të Universitetit Northwestern Feinberg, botuar në "Radiology", shkak është dëmtimi i trungjeve nervore, i zbulueshëm...
transparent
Kanceri i ezofagut dhe i laringut. Refluksi gastroezofageal shton rrezikun

shk252021

Kanceri i ezofagut dhe i laringut. Refluksi gastroezofageal shton rrezikun

Sëmundja e refluksit gastroezofageal lidhet me një rrezik më të lartë për zhvillim të tumorit të laringut dhe ezofagut. Kështu del nga një studim i botuar në “Cancer”. Studimet e mëparshme kanë treguar se sëmundja e refluksit...
transparent
Kirurgjia bariatrike. Efekte negative mbi shëndetin e kockës dhe mbi trajtimet e mundshme

shk192021

Kirurgjia bariatrike. Efekte negative mbi shëndetin e kockës dhe mbi trajtimet e mundshme

Kirurgjia bariatrike, e përdorur si një strategji terapeutike në subjektet me obezitet të rëndë, shkakton një humbje të konsiderueshme të peshës dhe përmirëson parametrat endokrino-metabolikë, por ndikon negativisht...
transparent
Covid-19. Varianti anglez, së shpejti mund të bëhet mbizotërues. Ja, si rritet shpejtësia e transmetimit

shk152021

Covid-19. Varianti anglez, së shpejti mund të bëhet mbizotërues. Ja, si rritet shpejtësia e transmetimit

Edhe në Shtetet e Bashkuara, së shpejti, “varianti anglez” i Sars-CoV-2 mund të bëhet forma mbizotëruese e virusit në qarkullim, ashtu siç po ndodh në vendet e tjera dhe për këtë duhet një veprim i menjëhershëm dhe vendimtar...
transparent
Stimulimi me frekuencë të ulët, efektiv në reduktimin e sjelljes obsesive-kompulsive

shk22021

Stimulimi me frekuencë të ulët, efektiv në reduktimin e sjelljes obsesive-kompulsive

Sipas një studimi të botuar në “Nature Medicine”, stimulimi elektrik me frekuencë të ulët, i sintonuar sipas modelit të aktivitetit të rrjeteve cerebrale që kontrollojnë të mësuarit dhe sjelljen shpërblyese, mund të pakësojë sjelljet...
transparent
Covid-19. Sa zgjasin simptomat te pacientët që kanë dalë nga spitali?

jan252021

Covid-19. Sa zgjasin simptomat te pacientët që kanë dalë nga spitali?

Pacientët që i mbijetojnë sëmundjes Covid-19 shfaqin një sërë simptomash të ndërlikuara, të cilat mund të zgjasin shumë, madje edhe për disa muaj, sipas një studimi italian të botuar në “Epidemiology & Infection”. Në përgjithësi...
transparent
Hartohet enzima ARN-polimerazë III, thelbësore në disa patologji dhe në ndjeshmërinë ndaj viruseve

jan202021

Hartohet enzima ARN-polimerazë III, thelbësore në disa patologji dhe në ndjeshmërinë ndaj viruseve

Një grup studiuesish të udhëhequr nga Alessandro Vannini, drejtor i Qendrës së Kërkimit të Biologjisë Strukturore të Teknologjisë Njerëzore në Milano, ka publikuar një studim të ri në Nature Communications në të cilin komunikon se...
transparent
Sars-CoV-2. Qëndrueshmëria e antitrupave pas infeksionit

jan122021

Sars-CoV-2. Qëndrueshmëria e antitrupave pas infeksionit

Dy studime të publikuara në “Science Immunology” kanë dokumentuar qëndrueshmërinë e antitrupave kundër Sars-CoV-2 te qindra pacientë me Covid-19 deri në të paktën tre muaj, pas nisjes së simptomave. Në studimin...
transparent
Përdorimi i antibiotikëve për të zëvendësuar apendektominë. Çfarë thonë ekspertët

dhj282020

Përdorimi i antibiotikëve për të zëvendësuar apendektominë. Çfarë thonë ekspertët

Sipas një studimi të botuar në “New England Journal of Medicine”, pacientët me apendicit që u trajtuan me antibiotikë nuk patën rezultat më të keq sa i përket cilësisë së jetës sesa ata që u ishte hequr apendiksi, të paktën...
transparent
Covid-19. Infeksioni i mëparshëm nga një coronavirus i ftohjes, mund të përkeqësojë sëmundjen

dhj172020

Covid-19. Infeksioni i mëparshëm nga një coronavirus i ftohjes, mund të përkeqësojë sëmundjen

Sipas një studimi të botuar në “Frontiers in Immunology”, një infeksion coronavirusi i ftohjes, gjatë kohëve të fundit mund të jetë përgjegjës për një formë më të rëndë...
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Projektligje dhe Ligje
shkoni në download >>