Strategjia e re e shëndetësisë. Tritan Shehu: Absurde dhe regresive

dhj152017

News

Strategjia e re e shëndetësisë. Tritan Shehu: Absurde dhe regresive

Pak ditë më parë, Ministria e Shëndetësisë prezantoi strategjinë e re të sistemit shëndetësor. Në këtë strategji, theksohej investimi në këtë sektor dhe pacienti në fokus. Ndër të tjera, përmendej edhe shndërrimi i spitaleve bashkiake në qendra shëndetësore e urgjence si dhe patronazhimi i spitaleve
Codifa
transparent
Artriti reumatoid, mbipesha ka efekte negative në përgjigjen ndaj trajtimit

dhj152017

Focus

Artriti reumatoid, mbipesha ka efekte negative në përgjigjen ndaj trajtimit

Dy studime të reja janë përqendruar në temën e efekteve të mundshme të peshës mbi shëndetin e personave që vuajnë nga artriti reumatoid. Studimi i parë, i publikuar në “Arthritis Care & Research”, studion se sa mund të ndikojë mbipesha dhe obeziteti në mundësinë për të patur një përmirësim në fazën
transparent
Tuberkulozi, test për ta diagnostikuar drejtpërdrejt nga urina

dhj142017

News

Tuberkulozi, test për ta diagnostikuar drejtpërdrejt nga urina

Tashmë, identifikimi dhe matja e përbërësve të bakterit përgjegjës për tuberkulozin, bëhet drejtpërdrejt nga urina e të sëmurëve. Ky është rezultati i punimit të publikuar në revistën “Science Translational Medicine”: “Glikani urinar lipoarabinomannan (LAM) te pacientët HIV-negativë me tuberkuloz pu
transparent
Mjekët e rinj, më të kritikuar se të moshuarit

dhj142017

Focus

Mjekët e rinj, më të kritikuar se të moshuarit

Sipas një studimi të publikuar në “Jama Ophthalmology”, okulistët më të moshuar mund të kenë shumë më pak ankesa nga ana e pacientëve, në krahasim me mjekët më të rinj. “Studimi i kohortes me 1.342 oftalmologë ka zbuluar se me shtimin e moshës së mjekut, reduktohej mundësia që pacientët të ankoheshi
transparent
Pas epidurales, do të ketë më shumë lindje natyrale, nëse...

dhj132017

Gjinekologji

Pas epidurales, do të ketë më shumë lindje natyrale, nëse...

Sipas një studimi të publikuar në “British Medical Journal”, pas anestezisë epidurale, në fazën e dytë të lindjes, është mirë që gruaja të qëndrojë në pozicionin shtrirë. Sipas studiuesve, kjo praktikë ka shtuar përqindjen e lindjeve natyrale, pa
transparent
Pneumonia, katër simptoma që i nevojiten mjekut të familjes për diagnozën

dhj132017

Mjekësi e përgjithshme

Pneumonia, katër simptoma që i nevojiten mjekut të familjes për diagnozën

Temperaturë, takikardi, frymëmarrje e zhurmshme, furnizim i ulët me oksigjen. Këto janë katër simptomat që mund t’i ndihmojnë mjekët e familjes të identifikojnë rastet me pneumoni, sipas një studimi perspektiv kohorte, publikuar në “European Respiratory Journal”. “Të katër këta variabla janë lehtë
transparent
Pas alarmit për dorëheqjen e mjekëve të Urgjencës, flet për Doktor33, një nga firmëtarët e saj, Dr. Eqerem Hasanaj

dhj122017

News

Pas alarmit për dorëheqjen e mjekëve të Urgjencës, flet për Doktor33, një nga firmëtarët e saj, Dr. Eqerem Hasanaj

- Doktor, keni dhënë dorëheqjen? - Ky është një informacion shumë i gënjeshtërt, shumë falsifikues, shumë mashtrues. Pastë faqen “e bardhë”, ai që e ka nisur këtë informacion. Ne e kemi të shkruar të zezën në të bardhë. Kemi komunikuar me atë letër vetëm me institucionet përkatëse. Ne nuk kemi bërë
transparent
UMSH-ja anëtarësohet në Këshillin Europian të Urdhrave të Mjekëve

dhj122017

News

UMSH-ja anëtarësohet në Këshillin Europian të Urdhrave të Mjekëve

Një lajm i mirë vjen nga Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë, i cili më 8 dhjetor 2017 u bë anëtari më i ri me të drejta të plota i Këshillit Europian të Urdhrave të Mjekëve (CEOM). Në konferencën e CEOM-it, organizuar këtë vit në Paris, UMSH-ja...
transparent
A kanë lidhje karbohidratet e yndyrnat me vdekshmërinë kardiovaskulare?

dhj112017

Kardiologji

A kanë lidhje karbohidratet e yndyrnat me vdekshmërinë kardiovaskulare?

Një studim i Lancet-it rihap debatin e fortë mbi lidhjen që ekziston mes makroushqyesve, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë. Sipas tij, yndyrnat nuk janë aq përgjegjëse për to, sa ç‘është menduar deri më sot. Pjesa më e madhe e të dhënave që kemi, sa i përket lidhjes që ekziston mes makrous
Nga rubrika News

Si i josh Gjermania mjekët e Evropës Lindore dhe Juglindore

Në shumë spitale gjermane specialistët nga vende të tjera janë të mirëpritur, por jo çdo mjeku i jepet e drejta të punojë menjëherë në Gjermani. Aktualisht në këtë vend punojnë rreth 40 mijë mjekë dhe infermierë të huaj
 
Nga rubrika News

Mungojnë mjekët në Britaninë e Madhe, rritet kërkesa për mjekë të huaj

Në Britaninë e Madhe nuk ka mjekë të mjaftueshëm për të mundësuar një mbulim të shërbimit 7 ditë në 7. Pas lajmit të transmetuar në BBC disa javë më parë mbi këtë problematikë, vetë presidentja e Kolegjit Mbretëror të Mjekëve në Britani, Jane Dacre, i është drejtuar së fundi Ministrisë së Shëndetësi
Download Center