Pediatri

Ekzema te fëmijët. A janë të efektshëm emolientët e përdorur si shtesa gjatë banjës?

maj142018

Ekzema te fëmijët. A janë të efektshëm emolientët e përdorur si shtesa gjatë banjës?

Produktet shtesë që përdoren gjatë banjës te bebet, me qëllim zbutjen e lëkurës, nuk kanë asnjë efekt të dukshëm nëse përdoren si shtesa mbi trajtimin normal të ekzemës. Këto produkte këshillohen shumë në...
transparent
Hipertensioni te fëmijët. Ndryshojnë udhëzimet klinike për këtë grup në rrezik, deri më tani, të nënvlerësuar

maj42018

Hipertensioni te fëmijët. Ndryshojnë udhëzimet klinike për këtë grup në rrezik, deri më tani, të nënvlerësuar

Sot, një numër më i lartë fëmijësh se në të kaluarën rezulton me presion të lartë gjaku, duke vënë në qendër të vëmendjes këtë popullsi në rrezik, që është nënvlerësuar. Ky është rezultati i arritur duke vënë në përdorim...
transparent
Një aplikacion i ri llogarit rrezikun e infeksionit urinar, te fëmijët me temperaturë të lartë

pri302018

Një aplikacion i ri llogarit rrezikun e infeksionit urinar, te fëmijët me temperaturë të lartë

Quhet UTICalc dhe është aplikacioni që llogarit online te fëmijët me temperaturë, rrezikun e një infeksioni të aparatit urinar (UTI) në mënyrë më të kujdesshme, krahasuar me algoritmet ekzistuese. “UTICalc është një aplikacion...
transparent
Përdorimi i kanabisit dhe i duhanit në adoleshencë, shton rrezikun për eksperienca psikotike në të ardhmen

pri262018

Përdorimi i kanabisit dhe i duhanit në adoleshencë, shton rrezikun për eksperienca psikotike në të ardhmen

Adoleshentët që përdorin kanabis apo duhan, janë më të rrezikuar për të përjetuar eksperienca psikotike në të ardhmen. Lidhja e këtij rreziku me kanabisin, është shumë më e madhe, sipas rezultateve të një studimi të...
transparent
Vaksina bivalente kundër meningokokut B, rezulton e sigurt dhe efikase

pri122018

Vaksina bivalente kundër meningokokut B, rezulton e sigurt dhe efikase

Një vaksinë bivalente për meningokokun B që ka si objektiv, proteinën që lidh faktorin H (MenB-FHbp) ka shkaktuar reagime baktericide kundër disa llojeve të meningokokut B, pas dy dhe tre dozave mbi adoleshentët dhe...
transparent
Përhapet gjithnjë e më shumë sekstingu mes adoleshentëve. Studiuesit kërkojnë ndërhyrje për t'iu bërë të qarta pasojat

pri42018

Përhapet gjithnjë e më shumë sekstingu mes adoleshentëve. Studiuesit kërkojnë ndërhyrje për t'iu bërë të qarta pasojat

Mesatarisht, 15% e adoleshentëve dërgojnë mesazhe erotike (seksting) dhe thuajse 30% e tyre thonë se kanë marrë të tilla. Me shpërndarjen e smartfonëve, videot dhe tekstet me sfond seksual, janë bërë një shprehje normale e seksualitetit mes...
transparent
Fëmijët që i mbijetojnë kancerit, rrezikohen nga psikozat në moshë të rritur

mar262018

Fëmijët që i mbijetojnë kancerit, rrezikohen nga psikozat në moshë të rritur

Në dhjetëvjeçarët e fundit ka patur një ndërgjegjësim në rritje për praninë e shqetësimeve afatgjata të referuara në moshë të rritur nga persona që iu kishin mbijetuar tumoreve në fëmijëri apo adoleshencë. Në këtë nëngrup pacientësh është vënë re...
transparent
Ekspertët paralajmërojnë: Dieta vegane në shtatzëni i shkakton dëme neurologjike fëmijës

mar122018

Ekspertët paralajmërojnë: Dieta vegane në shtatzëni i shkakton dëme neurologjike fëmijës

Lajmi vjen nga ekspertët e spitalit “Bambino Gesù” në Romë dhe nga Meyer-i i Firences: në dy vjet, rastet e deficitit të vitaminës B12 në shtatzëni janë trefishuar, duke shkuar nga 42 në vitin 2015, në 126, në vitin 2016. Mjekët kanë vënë re...
transparent
Skolioza e adoleshentëve. Mjekët vënë në dyshim ekzaminimin

mar52018

Skolioza e adoleshentëve. Mjekët vënë në dyshim ekzaminimin

Sipas një dokumenti të publikuar në “JAMA” nga Task Forca e Shërbimeve Parandaluese të SHBA-së (USPSTF), nuk është e mundur të shprehemi pro apo kundër ekzaminimit të adoleshentëve për skoliozë idiopatike, përderisa nuk ka ende...
transparent
Pasurimi i miellit me acid folik. Studiuesit kërkojnë të vendoset me ligj

shk262018

Pasurimi i miellit me acid folik. Studiuesit kërkojnë të vendoset me ligj

Nga viti 1998, Shtetet e Bashkuara kanë vendosur me ligj forcimin e detyrueshëm të miellrave me acid folik, për parandalimin e defekteve të tilla si anencefalia dhe spina bifida, te të sapolindurit. Sipas vlerësimeve të kërkuesve, nëse në të njëjtin vit, ky ligj do të ishte vendosur edhe në Mbretër
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Projektligje dhe Ligje
shkoni në download >>