Focus

Mjekët e rinj, më të kritikuar se të moshuarit

dhj142017

Mjekët e rinj, më të kritikuar se të moshuarit

Sipas një studimi të publikuar në “Jama Ophthalmology”, okulistët më të moshuar mund të kenë shumë më pak ankesa nga ana e pacientëve, në krahasim me mjekët më të rinj. “Studimi i kohortes me 1.342 oftalmologë ka zbuluar se me shtimin e moshës së mjekut, reduktohej mundësia që pacientët të ankoheshi
transparent
Degjenerimi i retinës, çelet rruga për një terapi të re

dhj72017

Degjenerimi i retinës, çelet rruga për një terapi të re

Rezultatet e një studimi të publikuar në revistën “Neuroscience” tregojnë se nëpërmjet bllokimit të një receptori specifik bëhet e mundur mbrojtja e qelizave ganglionare retinike që rrezikohen nga patologji të ndryshme, duke shpëtuar kështu shikimin dhe duke i hapur rrugën terapive të reja për degje
transparent
Fraktura e legenit; vonimi i operacionit mund të shkaktojë vdekje

dhj62017

Fraktura e legenit; vonimi i operacionit mund të shkaktojë vdekje

Të presësh më shumë se 24 orë para se t’ia nënshtrosh pacientin ndërhyrjes kirurgjikale për frakturën e legenit, mund t’i kushtojë atij vdekjen, ose komplikacione të tjera. “Në mjedisin mjekësor ka ende mosmarrëveshje sa i përket përcaktimit të periudhës së pranueshme të kohës që...
transparent
Transplanti fekal: Kapsula në rrugë orale është po aq efikase sa kolonskopia

dhj12017

Transplanti fekal: Kapsula në rrugë orale është po aq efikase sa kolonskopia

Transplanti i feçeve që synon të reduktojë riskun për recidiva nga Clostridium difficile i administruar nëpërmjet një kapsule që gëlltitet, nuk ka rezultuar inferior në efikasitet krahasuar me transplantin nëpërmjet kolonskopisë. Faktin e konfirmon një studim i publikuar në Jama. “Infeksioni nga C.
transparent
Skizofrenia, një avatar redukton simptomat halucinogjene

nën302017

Skizofrenia, një avatar redukton simptomat halucinogjene

Një terapi eksperimentale që përfshin një bisedë të drejtpërdrejt mes një personi me skizofreni dhe një avatari që përfaqëson halucinacionet e tij të dëgjimit, mundet që bashkë me trajtimin e zakonshëm të ndihmojë në reduktimin e simptomave, siç tregojnë të dhënat e një studimi të publikuar në “The
transparent
Aplikacione në smartphone për mjekët, FDA i ndihmon të zgjedhin më të mirat

nën292017

Aplikacione në smartphone për mjekët, FDA i ndihmon të zgjedhin më të mirat

Aplikacionet (app) për celularë që në një mënyrë ose tjetrën kanë të bëjnë me shëndetin janë mbi 165.000. Shumë prej tyre përdoren drejtpërdrejt nga pacientët, por janë të paktë mjekët që i këshillojnë, duke i konsideruar pak të sigurta apo të besueshme: sipas një sondazhi në Shtetet e Bashkuara jan
transparent
Stërvitja e trurit me ushtrimet e duhura ul riskun për demencë

nën272017

Stërvitja e trurit me ushtrimet e duhura ul riskun për demencë

Stërvitja cerebrale është metoda e parë që jep rezultate të mira në reduktimin e riskut për demencë te të moshuarit, sipas rezultateve të një studimi të randomizuar e të kontrolluar, të publikuar në revistën Alzheimer & Dementia: Translational Research & Clinical Interventions. “Stërvitja e shpejtës
transparent
SHBA, ADN-ja e parë e modifikuar te pacienti, por ka dyshime

nën202017

SHBA, ADN-ja e parë e modifikuar te pacienti, por ka dyshime

Kurimi i një sëmundjeje duke modifikuar gjenet e një personi drejtpërdrejt në brendësi të trupit të tij për të ndryshuar ADN-në përgjithmonë, ky është eksperimenti i tentuar në Oakland (Kaliforni) të hënën e kaluar. Pacienti i cili iu nënshtrua është Brian Madeux, një 44-vjeçar i prekur nga sindroma
transparent
Melanoma, rezultate inkurajuese nga vaksinat e personalizuara. Priten trajtime të reja imunoterapeutike

nën202017

Melanoma, rezultate inkurajuese nga vaksinat e personalizuara. Priten trajtime të reja imunoterapeutike

Dy strategji vaksinimi kundër kancerit kanë rezultuar të sigurta dhe në gjendje për të ofruar një përfitim klinik për pacientët me melanomë dhe në risk të lartë, në shumë studime të vogla të publikuara në “Nature”. Rezultatet tregojnë fizibilitetin klinik dhe sigurinë e vaksinave “të personalizuara”
transparent
Asa në hepatitin B redukton riskun e hepatokarcinomës

nën142017

Asa në hepatitin B redukton riskun e hepatokarcinomës

Terapia me Asa asociohet me një risk të reduktuar për karcinomë hepatoqelizore (Hcc) që lidhet me virusin e hepatitit B (Hby) sipas një studimi të prezantuar në mbledhjen e Shoqatës Amerikane për Studimin e Sëmundjeve të Mëlçisë of Liver Diseases të zhvilluar mes 20 - 24 tetorit në Washington, DC
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Programet Orientuese për Provimin e Ricertifikimit
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Projektligje dhe Ligje
shkoni në download >>