News

Tuberkulozi, test për ta diagnostikuar drejtpërdrejt nga urina

dhj142017

Tuberkulozi, test për ta diagnostikuar drejtpërdrejt nga urina

Tashmë, identifikimi dhe matja e përbërësve të bakterit përgjegjës për tuberkulozin, bëhet drejtpërdrejt nga urina e të sëmurëve. Ky është rezultati i punimit të publikuar në revistën “Science Translational Medicine”: “Glikani urinar lipoarabinomannan (LAM) te pacientët HIV-negativë me tuberkuloz pu
transparent
UMSH-ja anëtarësohet në Këshillin Europian të Urdhrave të Mjekëve

dhj122017

UMSH-ja anëtarësohet në Këshillin Europian të Urdhrave të Mjekëve

Një lajm i mirë vjen nga Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë, i cili më 8 dhjetor 2017 u bë anëtari më i ri me të drejta të plota i Këshillit Europian të Urdhrave të Mjekëve (CEOM). Në konferencën e CEOM-it, organizuar këtë vit në Paris, UMSH-ja...
transparent
Pas alarmit për dorëheqjen e mjekëve të Urgjencës, flet për Doktor33, një nga firmëtarët e saj, Dr. Eqerem Hasanaj

dhj122017

Pas alarmit për dorëheqjen e mjekëve të Urgjencës, flet për Doktor33, një nga firmëtarët e saj, Dr. Eqerem Hasanaj

- Doktor, keni dhënë dorëheqjen? - Ky është një informacion shumë i gënjeshtërt, shumë falsifikues, shumë mashtrues. Pastë faqen “e bardhë”, ai që e ka nisur këtë informacion. Ne e kemi të shkruar të zezën në të bardhë. Kemi komunikuar me atë letër vetëm me institucionet përkatëse. Ne nuk kemi bërë
transparent
Ikja e mjekëve nga urgjenca e QSUT-së. Edmond Zaimi: Asnjë mjek nuk është larguar

dhj62017

Ikja e mjekëve nga urgjenca e QSUT-së. Edmond Zaimi: Asnjë mjek nuk është larguar

Zoti Zaimi, është krijuar një situatë e pazakontë në Shërbimin e Urgjencës. Përse? Mua më duket ditë e zakonshme. Probleme të mbingarkesës që ne i kemi të përditshme, që fatkeqësisht kanë ardhur duke u shtuar nga periudha në periudhë. Janë probleme që ne i ngremë për zgjidhje brenda institucionit t
transparent
Ankth, depresion dhe çrregullimet e gjumit. Ja pasojat e agresionit ndaj mjekëve

dhj52017

Ankth, depresion dhe çrregullimet e gjumit. Ja pasojat e agresionit ndaj mjekëve

Mjekët në Romë po bëhen gjithnjë e më shpesh objekt dhune dhe agresioni, duke zhvilluar më pas ankth dhe depresion. Fenomenin e ka denoncuar Urdhri i Mjekëve në kryeqytet, i cili sapo ka prezantuar një studim të përpunuar nga Universiteti “La Sapienza” në Romë në një kampion prej rreth 1000 mjekësh,
transparent
Tetë mjekë largohen nga Shërbimi i Urgjencës në QSUT

dhj52017

Tetë mjekë largohen nga Shërbimi i Urgjencës në QSUT

Si asnjëherë më parë 8 mjekë kanë njoftuar largimin nga Shërbimi i Urgjencës për shkak të ngarkesës në punë. Nëpërmjet një letre drejtuar Drejtorisë së QSUT-së dhe Ministrisë së Shëndetësisë ata njoftojnë se do të largohen duke respektuar kodin e punës, pra, duke njoftuar 30 ditë më parë. Arsyet që
transparent
HIV/AIDS në Shqipëri, 81 raste të reja me HIV gjatë vitit 2017

dhj12017

HIV/AIDS në Shqipëri, 81 raste të reja me HIV gjatë vitit 2017

Viti 2017 ka shtuar 81 raste të reja me HIV, nga të cilët 57 janë meshkuj, 24 femra dhe njëri prej tyre është një fëmijë 7 vjeçar i infektuar nga mamaja. Trendi i infektimit duket se është i njëjtë me atë të një viti më parë. Numri...
transparent
OBSH: Në vendet në zhvillim, 1 në 10 ilaçe janë false ose të skaduara

nën302017

OBSH: Në vendet në zhvillim, 1 në 10 ilaçe janë false ose të skaduara

Një në dhjetë ilaçe që qarkullojnë në vendet në zhvillim, është nën standardet e cilësisë ose i falsifikuar dhe paraqet rreziqe të mëdha për shëndetin publik. Këtë gjë e konfirmon Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në raportin e parë për këtë fenomen, që është bazuar në vlerësimet e bëra duke
transparent
Mjekët me 0 kredite, në dhjetor provimi i certifikimit që u shpëton ose jo licencën

nën282017

Mjekët me 0 kredite, në dhjetor provimi i certifikimit që u shpëton ose jo licencën

Mjekët, farmacistët dhe stomatologët që nuk kanë plotësuar kreditet do të duhet t’i nënshtrohen provimit të certifikimit. Ky provim është kusht në mënyrë që të gjithë ata që nuk kanë plotësuar kreditet të mos humbin të drejtën e ushtrimit të profesionit. Në bazë të rregullores mbetësit që rezultojn
transparent
Vaksinat, Komisioni Europian: “No vax” përgjegjëset morale për vdekjen e shumë fëmijëve

nën242017

Vaksinat, Komisioni Europian: “No vax” përgjegjëset morale për vdekjen e shumë fëmijëve

Lëvizjet “No vax” që mbështesin me forcë mosvaksinimin, sipas Komisionerit europian për Shëndetësinë, Vytenis Andriukaitis “mbajnë përgjegjësi morale për vdekjen e shumë fëmijëve”. Deklarata e ashpër u lëshua gjatë një konferencë për shtyp, e thirrur për prezantimin e situatës së shëndetësisë në Bas
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Programet Orientuese për Provimin e Ricertifikimit
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Projektligje dhe Ligje
shkoni në download >>