Kardiologji

A kanë lidhje karbohidratet e yndyrnat me vdekshmërinë kardiovaskulare?

dhj112017

A kanë lidhje karbohidratet e yndyrnat me vdekshmërinë kardiovaskulare?

Një studim i Lancet-it rihap debatin e fortë mbi lidhjen që ekziston mes makroushqyesve, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë. Sipas tij, yndyrnat nuk janë aq përgjegjëse për to, sa ç‘është menduar deri më sot. Pjesa më e madhe e të dhënave që kemi, sa i përket lidhjes që ekziston mes makrous
transparent
Parandalimi i arrestit kardiak të menjëhershëm tek atletët. Ekzaminimet paraprake nuk ndihmojnë

dhj12017

Parandalimi i arrestit kardiak të menjëhershëm tek atletët. Ekzaminimet paraprake nuk ndihmojnë

Programet e diagnostikimit paraprak të rasteve me kardiopati të menjëhershme, nuk kanë rezultuar efikase në parandalimin e arrestit kardiak të papritur gjatë pjesëmarrjes në sporte garuese. Këto janë rezultatet e një studimi të sapo publikuar në New England Journal of Medicine, me autor kryesor Came
transparent
Hipertensioni, udhëzuesit e rinj amerikanë ulin pragun në 130. Ja risia

nën172017

Hipertensioni, udhëzuesit e rinj amerikanë ulin pragun në 130. Ja risia

Dy shoqatat kryesore kardiologjike amerikane kanë vendosur që të ndryshojnë sërish limitet e hipertensionit: udhëzuesit e rinj të prezantuar së fundi nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë dhe Shoqata Amerikane e Zemrës në Seksionin Shkencor 2017, në fakt sugjerojnë tani kufirin 130/180 mmHg, për atë
transparent
Stenoza e rëndë e aortës, kriteret e përshtatshmërisë për menaxhimin e saj

nën72017

Stenoza e rëndë e aortës, kriteret e përshtatshmërisë për menaxhimin e saj

Kolegji Amerikan i Kardiologjisë dhe Shoqata Amerikane e Zemrës së bashku me 9 shoqata të tjera shkencore kanë firmosur për herë të parë një dokument referues, të publikuar në Journal of the American College of Cardiology, i cili përmban kriteret e përshtatshmërisë (Auc) për trajtimin e pacientëve m
transparent
Ushqyerja me gji ul riskun për sëmundje kardiovaskulare te nënat

tet252017

Ushqyerja me gji ul riskun për sëmundje kardiovaskulare te nënat

Sipas një studimi të publikuar në Journal Of the American Heart Association, risku i sëmundjeve kardiovaskulare te femrat kineze që kishin ushqyer me gji, ishte 10% më i ulët në krahasim me femrat që nuk kishin ushqyer me gji. Kjo përqindje rritej me rritjen e kohëzgjatjes së ushqyerjes me gji. "Stu
transparent
Trigarëshi: Vdekjet gjatë garës nuk janë të rralla, sidomos te meshkujt mbi 40 vjeç

tet232017

Trigarëshi: Vdekjet gjatë garës nuk janë të rralla, sidomos te meshkujt mbi 40 vjeç

Nga një studim i publikuar në Annals of Internal Medicine zbulohet se në harkun e 30 viteve, 135 pjesëmarrës në eventet amerikane sportive të trigarëshit kanë vdekur ose kanë pësuar një arrest kardiak gjatë provave. Pjesa më e madhe ishin meshkuj mbi 40 vjeç dhe dy të tretat e vdekjeve janë verifiku
transparent
Infarkti i miokardit, nga SHBA udhëzime të reja për trajtimin

tet182017

Infarkti i miokardit, nga SHBA udhëzime të reja për trajtimin

American Heart Association (AHA) dhe American College of Cardiology (ACC) kanë firmosur një dokument të përbashkët të sapo publikuar në Journal of American College of Cardiology (JACC), që përmban udhëzime të reja, si cilësore si operative për trajtimin e pacientëve me STEMI (ST elevation myocardial
transparent
Ndërprerja e terapisë së përditshme me Asa rrit riskun për recidiva

tet172017

Ndërprerja e terapisë së përditshme me Asa rrit riskun për recidiva

Ndërprerja e trajtimit afatgjatë me Asa me doza të vogla mund të rrisë riskun për evente kardiovaskulare, shkruhet në një artikull të publikuar së fundi në “Circulation’ dhe financuar nga Universiteti i Uppsalas në Suedi dhe nga AtraZeneca.10 deri në 20% e të mbijetuarve nga një event ishemik akut e
transparent
Te femrat presioni i lartë i gjakut në moshën 40-vjeçare mund të rritë riskun për demencë

tet162017

Te femrat presioni i lartë i gjakut në moshën 40-vjeçare mund të rritë riskun për demencë

Femrat që paraqesin një presion gjaku të lartë në moshën 40-vjeçare, mund të kenë më shumë probabilitet për të zhvilluar më pas demencë, sipas një studimi të publikuar në Neurology. “Presioni i lartë i gjakut në moshë të mesme është një faktor risku i njohur për demencë, por këto rezultate mund të n
transparent
Vlerësime të rregullta të stenozës aortike reduktojnë riskun e insuficiencës kardiake dhe vdekjes

sht282017

Vlerësime të rregullta të stenozës aortike reduktojnë riskun e insuficiencës kardiake dhe vdekjes

Pacientët me stenozë aortike të rëndë asimptomatike që nuk i nënshtrohen ekzaminimeve të rregullta, janë në risk të shtuar për insuficiencë kardiake dhe vdekje, sipas një studimi retrospektivë të publikuar në JAMA Cardiology. “Për pacientët me stenozë aortike të rëndë asimptomatike dhe funksione nor
transparenttransparent
Download Center

Principi e Pratica Clinica
Programet Orientuese për Provimin e Ricertifikimit
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Artikuj të shkëputur
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Urdhëra dhe Udhëzime
shkoni në download >>
separa
Principi e Pratica Clinica
Projektligje dhe Ligje
shkoni në download >>